MÚLT, JELEN, JÖVŐ


Fedezzük fel együtt a világot!

Óvodánk magyar és szlovák nemzetiségi hagyományokra, jeles napokra, ünnepkörökre, építve alkotta meg programját, mert hisszük, hogy már kisgyermek korban el kell kezdeni a nemzetet éltető hagyományok megismertetését, hogy ezekből pozitív élményeket szerezhessen, és ezáltal követendő mintát kapjon, amelyek otthonához, szülőföldjéhez kötik.

Programunkban jelen vannak a magyar és szlovák népi kultúra azon elemei, amelyek igazodnak a gyermekek életkori-, fejlődési sajátosságaihoz, mindennapi életüket gazdagítják, és megalapozzák a szülőföldhöz, a társakhoz való érzelmi kötődést. Játékként felkínálja a szlovák nyelvet, a rendszeresen visszatérő kommunikációs helyzetekkel, játékos mozgásokkal összekapcsolt mondókákkal, dalokkal, rigmusokkal biztosítja az utánzáson alapuló nyelvelsajátítást.

A program értelmében a nevelők személyiségének alapvetően meghatározó szerepe van. Azonosulnak a néphagyományőrző szemlélettel, hisznek abban, hogy a múlt átörökítése a pedagógus íratlan kötelessége, közvetítik a másság elfogadását, példaképek a beszéd utánzásában, vonzóvá teszik a magyar és a nemzetiségi kultúrát minden metakommunikációs eszköz igénybevételével.

A hiteles hagyományápolás a családok szemléletmódjában is változásokat idéz elő.

Nevelőtestületünk két csoportban a hagyományos magyar óvodapedagógiát követve, az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjára (Alapprogram) építve, egy csoportban 2017 szeptembertől pedig a Freinet reformpedagógia törekvéseit ötvözi a helyi igényeknek megfelelő nevelésben.
Freinet szellemével azonosulva valljuk, hogy „…a gyermek magában hordozza fejlődésének, önmegvalósításának minden csiráját.” A gyermek megélt élményei, érzelmi élete, korábbi ismeretei egyedi és gazdag lénnyé formálják. Az egyéni képességeket, irányultságokat figyelembe véve „az élet által az életre nevelni.”

Hisszük és tudjuk, hogy amit a gyermekek az óvodában kapnak és átélnek, meghatározza életüket.